PaedDr. Zuzana Birčáková

Špeciálne triedy Súkromná základná škola Súkromné gymnázium

"Deň, v ktorom sa nezasmejem, pokladám za stratený."


Zobraziť články učiteľa

Verím, že ako učiteľka môžem… čokoľvek. 

Verím, že môžem byť mojim žiakom motiváciou, inšpiráciou, kamarátkou i mamou. Verím, že môžem ovplyvniť ich vzťah k predmetu, k sebe, k iným ľuďom, k svetu i k prírode. Verím, že môžem mojim žiakom spríjemniť čas strávený v škole a ukázať im iný spôsob nazerania na životné situácie. A v hĺbke duše prajem každej osobnosti, s ktorou sa moje životné cesty skrížia, naplnený a šťastný život. 

Moja cesta k učiteľskému povolaniu bola inšpirovaná mojou milovanou mamkou. Ani nie tak jej práca (celý život učila v reedukačnom centre, čo by nebolo nič pre mňa), ale skôr jej zážitky z internátu a zo strednej školy ma inšpirovali natoľko, že som šla študovať do Levoče na Strednú pedagogickú školu. Tento čas bol čarovným obdobím môjho života. Milovala som to tam. Priateľstvá, ktoré vznikli v internáte, pretrvávajú dodnes. Na konci strednej školy som zvažovala ako ďalej. Buď psychológia, alebo učiteľstvo. Zvíťazila moja vášeň – štúdium literatúry a jazyka. Tak trošku mala na tom podiel aj moja bývalá triedna učiteľka Prochádzková. 

Katolícka univerzita v Ružomberku mi dala skvelý základ, a tiež verné priateľstvá, ktoré prerástli až do rodinných vzťahov. Stretla som tam nesmierne vzácnych ľudí z odboru, ktorí ma posúvali k ďalšiemu objavovaniu krás nášho jazyka. 

Najpodstatnejšou súčasťou môjho “učiteľského rastu” však boli prvé skúsenosti. A za tie som nekonečne vďačná môjmu prvému pôsobisku – Základnej škole v Mlynkoch – Bielych Vodách, kde som mala skvelého kolegu, slovenčinára – pána učiteľa Černického. Mám pocit, že od neho som sa naučila najviac. Stále vravel: “Milá Zuzka, my sme najlepší tím, vy viete perfektne literatúru a ja zase slovenčinu!” 

Aj moje druhé pracovisko (Spojená cirkevná škola v Poprade) bolo pre mňa veľkým “učiteľom”. Som za tie roky a skúsenosti veľmi vďačná. Tu som sa začala venovať stredoškolákom a pochopila som, že toto je to, čo chcem robiť. 

Life Academy je pre mňa darom po ročnej prestávke v mojom pedagogickom živote. Ten rok núteného odpočinku bol pre mňa rokom “resetu” mysle i všetkého. A to, že som sa vrátila do školstva, vypovedá o tom, že svoju prácu milujem. O tom, že stále vo mne pretrváva pocit, že môžem mladej generácii niečo ponúknuť. O tom, že si vážim a ctím prácu učiteľa. A v neposlednom rade o tom, že sa v našej Life Academy cítim ako ryba vo vode. (A to doslova.)

Keďže som si týmto príspevkom urobia taký vlastný “sumár”, o čom to celé je, prišla som k záveru, že za všetkými mojimi rozhodnutiami boli ľudia, ktorých som obdivovala, ľúbila, ktorí mi boli blízki. Ktorí ma inšpirovali, spríjemňovali môj život už len tým, že boli. Ktorí nasmerovali moje životné kroky. Ani jedno rozhodnutie neľutujem. Som vďačná. Za všetko, za každého človeka, za každého žiaka, kolegu aj za dar, ktorý mám. Možnosť učiť iných a učiť seba. 

Áno. Verím, že ako učiteľka môžem čokoľvek.

zuzana.bircakova@lifeacademy.sk

+421 911 293 041

Moja pedagogická kariéra začala na Strednej pedagogickej škole v Levoči. Pokračovala som na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde som študovala slovenský jazyk a literatúru a náboženskú výchovu. Po skončení vysokej školy som 4 roky učila v ZŠ v Mlynkoch – Bielych Vodách a 15 rokov na Spojenej cirkevnej škole v Poprade.

V Life Academy učím slovenský jazyk a literatúru a tiež TBZ (tvorba projektov a prezentačné zručnosti)

V Life Academy učím rada, lebo sú tu šikovní, múdri, úprimní, hľadajúci žiaci a inšpiratívni kolegovia.

Vzájomnosť – ja učím žiakov a žiaci mňa.

Mám nádherné zážitky z rôznych recitátorských súťaží, divadelných prehliadok so žiakmi, literárnych exkurzií, súťaží…
Ale najväčšiu radosť mám, keď vidím, že moji bývalí žiaci sú šťastní, že spomínajú na pekné chvíle v škole. Vtedy naplno precítim, akého daru sa mi dostalo – byť krátky čas súčasťou ich cesty.

Mám rada gramatiku, milujem literatúru, autorov, diela, krásu ukrytú v umeleckom slove a posolstvá, ktoré prídu v správny čas.

Budem vďačná, ak moji žiaci budú s ľahkosťou zvládať písomnú i ústnu formu jazyka. Verím, že aj v Life Academy objavím recitátorky/recitátorov, ktorým sa budem s radosťou venovať. A samozrejme, sen každého slovenčinára: veľa, veľa žiakov – čitateľov.

Smelosť a odvaha žiakov na hodinách, ich ochota komunikovať, zapájať sa do diskusie.

Môj splnený sen je moja rodina, môj najlepší kamarát, manžel, otec mojich detí v jednom a moje dve fantastické deti. Milujem Tatry, Pieniny aj Slovenský raj. Lyžujem, behám na bežkách, plávam, cvičím jogu a stretávam sa s inšpirujúcimi ľuďmi. Mám rada hudbu a energiu Tomáša Klusa. Z času na čas si pozriem dobrú komédiu, navštívim koncert či divadlo. Milujem dobrú kávu a spoločnosť skvelých ľudí.