26. septembra 2025 sa naši žiaci druhého stupňa základnej školy a študenti prvého a druhého ročníka gymnázia zúčastnili na populárno-vedeckom podujatí Európska noc vedy, ktoré sa uskutočnilo v obchodnom centre MAX v Poprade.

Cieľom tohto podujatia je priblížiť vedu širokej verejnosti a ukázať, že veda môže byť zábavná, pútavá a plná prekvapení. Žiaci mali možnosť priamo komunikovať s vedcami, klásť otázky a zapájať sa do rôznych aktivít.

Čo všetko mohli zažiť?

V Poprade ich čakalo množstvo zaujímavých stánkov a interaktívnych stanovíšť:
• Fyzikálne a chemické experimenty, kde si mohli vyskúšať efektné pokusy a spoznať prírodné javy, ktoré stoja za ich fungovaním.
• Robotika a umelá inteligencia – žiaci sa zoznámili s modernými robotmi, sledovali ich programovanie a videli, ako sa využívajú v praxi.
• Astronomické stanovište, na ktorom si prezreli modely planét a dozvedeli sa o aktuálnych objavoch vo vesmíre.
• Biologické laboratórium so zaujímavými ukážkami vzoriek pod mikroskopom a výkladom o fungovaní ľudského tela.

Okrem toho si vypočuli pútavé prednášky. Prednášajúci vedci svojím entuziazmom a zaujímavým výkladom inšpirovali žiakov a povzbudili ich zaujímať sa o svet okolo nás.

Európska noc vedy bola pre našich žiakov skvelou príležitosťou nahliadnuť do tajomstiev vedy, vyskúšať si prácu vedcov a zažiť deň plný objavovania. Veríme, že zážitky z tohto podujatia ich budú motivovať k ďalšiemu vzdelávaniu a možno aj k budúcej vedeckej kariére.

Fotogaléria k článku