Mgr. Terézia Garstková

Krásne Sady Súkromná základná škola

"Povedz mi to a ja zabudnem, ukáž mi to a ja si zapamätám, nechaj ma to urobiť a ja to pochopím." (B. Franklin)


Zobraziť články učiteľa

Bolo to dávno, pred mnohými rokmi, keď ešte ako dieťa som túžila stať sa učiteľkou. Asi ako každé dieťa aj ja som mala svoje sny, čím chcem byť. Môjmu snu dopomáhali každodenné situácie, v ktorých sa striedala trpezlivosť, zodpovednosť, starostlivosť a neskôr aj výchova a pomoc pri vzdelávaní.

Som najstaršou zo štyroch súrodencov a tam kdesi to všetko začalo. Pomáhala som so starostlivosťou, s učením a neskôr aj s výchovou a vzdelávaním mojich súrodencov. Častokrát som snívala o tom, ako v našej malej obci Osturňa, ktorá má veľký potenciál pre rôzne aktivity, zorganizujem detský tábor, rôzne detské akcie a aktivity, kde sa spoja rôzne generácie. Presne som si navrhla činnosti a zatriedila ich na rôzne miesta, mala som svoj plán. Dokonca sa mi podarilo po rokoch aj pár nápadov zrealizovať a mám na ne pekné spomienky. Dostávala som možnosti ako strážiť deti, pomoc pri cestovaní do materskej a základnej školy a tiež mnoho prázdnin som trávila v kolektívoch detí, ktoré vznikali tak nejako spontánne. Študovala som na osemročnom Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi a aj tam prišla myšlienka prestúpiť na strednú pedagogickú školu, ktorú som však nezrealizovala. Pri výbere vysokej školy ale to rozhodnutie prišlo a som za to vďačná, že som sa takto rozhodla a šla som študovať na Pedagogickú fakultu Prešovskej univerzity v Prešove. Týmto rozhodnutím som si začala plniť svoj učiteľský sen. Po ukončení štúdia som začala pracovať ako učiteľka a aj keď začiatky boli náročné, cítila som, ako ma táto práca napĺňa. Neskôr, keď som sa stala mamou, tak sa moje pocity k tomuto povolaniu prehĺbili a pochopila som omnoho viac. Každým dňom sa učím od svojich detí a tiež aj od svojich žiakov. Mnohým náladám a situáciám sa prizerám inak a inak hľadám aj riešenia. Zmenil sa mi pohľad na moju prácu v tom, že sa omnoho viac snažím vcítiť do roly dieťaťa, čo mi pomáha pripraviť sa omnoho jednoduchšie. 

Každá jedna situácia v živote ma posunula na mojej ceste a dnes vidím, ako je veľmi dôležité vykonávať svoju prácu s láskou. Byť učiteľom je náročná, ale zároveň tá najkrajšia práca. Verím, že ako učiteľ môžem prispieť k výchove a vzdelávaniu generácie, ktorá urobí tento svet lepším.

terezia.garstkova@lifeacademy.sk

+421 910 489 599

Študovala som na Pedagogickej fakulta v Prešove – Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie. Po škole som začala pracovať v ZŠ s MŠ Poprad – Matejovce.

Učím v Krásnych Sadoch v málotriedke.

Pretože táto práca ma baví a napĺňa.

Na práci s deťmi sa mi páči úplne všetko, najviac však detská úprimnosť, prirodzenosť a nadšenie z nových poznatkov.

Podarilo sa mi absolvovať pár vzdelávaní.

Zatiaľ nemám konkrétnu oblasť, v každej sa niečo nájde.

Chcela by som, aby vyučovanie bolo zážitkom, aby bolo čo najviac prepojené so životom a aby bola spokojnosť na všetkých stranách.

Možnosť pracovať v nádhernom prostredí Krásnych Sadov.

Moje naj je moja rodina, výlety s nimi, spoznávanie rôznych kútov Slovenska, ale tiež čítanie kníh, ktoré ma posúvajú ďalej.