Mgr. Daniela Demková

Súkromné gymnázium

"Not All Who Wander Are Lost." J.R.R. Tolkien


Zobraziť články učiteľa

Som mladá a začínajúca učiteľka. Nie je to tak dávno, čo som sa rozhodovala pre vysokú školu a pre smer, ktorým by som sa chcela uberať svojím životom. Nebolo to rýchle a jasné rozhodnutie, ale trvalo niekoľko rokov hľadania a strácania sa, kým som pochopila, čo ma baví a napĺňa. Jednak to bola práca s deťmi a mladými a jednak to bola fascinácia svetom a prírodou okolo mňa, v ktorej som videla nespočítateľné množstvo zázrakov a nezodpovedaných záhad. 

Preto by som Vám rada rozpovedala jednu moju príhodu, ktorá sa mi stala a ktorá bola kľúčová pre moju začínajúcu vášeň k biológii, pričom nakoniec viedla k výberu môjho povolania. Tu je:

***

Potichu sústredím svoj pohľad. Nehýbem sa. Nedýcham. Len pozorujem. V rukách zvieram duté kocky zo stavebnice. Vietor ustal a slnko zašlo za mrak. Po chrbte mi steká kvapka potu. Najbližšie ako zafúka vietor, tak vyrazím. Čakám. Dýcham plytko. Vietor! Vyrážam!

S kockami v rukách sa rýchlo priblížim ku križiakovi, ktorý sedí uprostred pavučiny. Chytám ho… A je to tam. Mám ho! Chytila som žltého križiaka medzi dve duté kocky. Mám svojho pokémona.

Natešená utekám za bratrancami a s hrdosťou im oznamujem, že na najbližší zápas už mám svojho vlastného pokémona. V duši dúfam, že som ho pri svojom chytaní nijako nezranila. Chlapci mi odpovedajú, že zápas sa bude konať po obede a miesto sa dozviem až tesne pred tým. 

Som celá nervózna a neviem sa dočkať. Obed od babky do seba rýchlo nahádžeme a už rýchlo bežíme do záhrady. Zápas sa bude konať v sude s dažďovou vodou na veľkom hroznovom liste, ktorý bude plávať uprostred hladiny. Súpermi môjho pavúka sú mravec, mandolinka a hnedý križiak.

Všetci vypustíme svojich pokémonov do arény a sledujeme, čo sa bude diať. Zo začiatku sa toho nedeje veľa. Všetci skúmajú svoje okolie. Ale potom to začne. Dva križiaky na seba narazia a začína sa neľútostný boj. Robia voči sebe prudké výpady, skáču na seba a strieľajú po sebe bielu „kyselinu“. Až neskôr mi došlo, že tá biela tekutina je ešte nestuhnutá pavučina. Môj žltý križiak začal v jednom momente prehrávať. Odrazu sa ocitol na kraji listu so zadnými nohami ponorenými vo vode. Hnedý križiak sa k nemu rýchlo priblížil a snažil sa ho zhodiť. Nakoniec žltý križiak tento boj vzdal a potopil sa. Koniec. Môj pokémon prehral. Bolo to pre mňa obrovské sklamanie.

Naďalej sme sledovali zápas. Boli sme zvedaví, čo sa bude diať. Popravde, už nič viac nebolo také zaujímavé ako tento zápas dvoch pavúkov. Avšak my sme tam stáli a všetko nadšene sledovali, ako to dokážu len deti. Po dvadsiatich minútach nudného programu sme boli rozhodnutí už tento zápas ukončiť, keď v tom zrazu sa stalo niečo, čo nikto nečakal. Žltý križiak sa odrazu vynoril vo forme guličky na hladine. Ešte väčším prekvapením bolo, keď sa táto žltá gulička prebrala k životu, dostala sa na okraj listu a vyštverala sa naň.

Bola som úplne unesená tým, čoho som bola svedkom. Avšak nesúhlasila som s tým, aby môj pokémon pokračoval v zápase. Zobrala som ho na iný list a preniesla do kríkov. Svoj boj bojoval dobre a ukázal mi, že prežiť sa dá aj prehra.

V ten deň som zistila, že pavučinové vlákno vzniká stuhnutím tekutiny a že pavúky vedia zadržať dych na pomerne dlhý čas. Toto učenie nebolo vôbec cielené. Stalo sa to, pozorovala som to a učila sa. Prirodzený spôsob.

 ***

Táto príhoda sa stala skoro pred 20timi rokmi, ale pre mňa sa stala veľkou inšpiráciou. Ako učiteľka biológie verím, že by práve tento spôsob pozorovania, skúsenosti a vlastného bádania mal byť ten, ako by sa biológia mala vyučovať. Len ešte musím prísť na to, ako prekonať zaužívané spôsoby vyučovania u nás na Slovensku a zlepšiť svoje vlastné nedostatky, aby som to jedného dňa mohla využívať naplno.

daniela.demkova@lifeacademy.sk

+421 911 293 041

Učiteľstvo biológie a chémie, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach.

Učím biológiu v triedach gymnázia.

Lebo Life Academy sa snaží ísť proti prúdu.

Ich neobvyklý pohľad na svet, vďaka ktorému sa stále niečo nové naučím.

Založiť vzdelávací biologický kanál.

Keď si mám vybrať medzi biológiou a chémiou, tak si vyberiem biológiu.

Chcem sa stať, čo najlepšou učiteľkou, akou len môžem byť.

Ešte som len prišla, čiže ešte len príde.

lezenie, turistika, Pán prsteňov a kroniky Narnie.