Už ako malá som sa najradšej hrávala na pani učiteľku. Plyšový medvedík musel čeliť môjmu prísnemu pohľadu, bábiku som karhala za škaredú úpravu v zošite. Táto profesia ma očarila už v útlom veku. A to aj napriek tomu, že v rodine máme samých ekonómov, zdravotníkov…

Mojím najobľúbenejším miestom v detstve bola malá sídlisková knižnica. Navštevovala som ju častejšie ako cukráreň. Svet kníh ma upokojoval, zároveň mi umožňoval popustiť uzdu fantázii. Bavilo ma aspoň na malý okamih opustiť realitu a nechať sa unášať krásou slova. Láska ku knihám vo mne vzbudila aj lásku k slovenskému jazyku. Čím viac človek číta, tým lepšie mu ide pravopis. Jeho slovná zásoba sa stáva zaujímavejšou a pestrejšou. 

Moja cesta k vysnívanému magisterskému titulu síce nebola ako prechádzka ružovou záhradou, ale nikdy som nepochybovala o tom, že idem tým správnym smerom. Každý učiteľ, s ktorým som sa počas štúdií stretla, ma do istej miery ovplyvnil. Niektorí pozitívne, niektorí negatívne. Ale všetky životné skúsenosti človeka posúvajú o krok vpred. Vďaka každému stretnutiu som dnes tým, kým som. 

Mrzí ma, že v dnešnej dobe sa status učiteľa príliš podceňuje. Naše povolanie pomaly vychádza z módy. Učiteľ nie je len človek, ktorý odovzdáva žiakom svoje vedomosti. Učiteľ je človek, ktorý často trávi s deťmi viac času ako ich vlastní rodičia. Snaží sa, aby z týchto bytostí vyrástli múdri a úspešní ľudia. A predsa je táto profesia mnohými ľuďmi kritizovaná. Niekedy mám pocit, že sme na chvoste spoločenského rebríčka. 

Znie to možno neuveriteľne, ale ja sa do práce vždy teším. Každé dieťa je v mojich očiach jedinečné. Snažím sa v ňom objaviť jeho talent a originalitu. Verím, že ako učiteľ dokážem v detskej duši zanechať niečo pekné, niečo prospešné. Verím, že aj z pozície učiteľa môžem po malých kúskoch meniť svet k lepšiemu. A taktiež verím, že toto výnimočné povolanie sa stane aj v očiach spoločnosti opäť výnimočným.

alena.mickova@lifeacademy.sk

+421 911 293 041

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor slovenský jazyk a literatúra – výchova k občianstvu.

Učím slovenský jazyk a literatúru.

Life Academy nie je iba škola. Je to prostredie plné tvorivosti, originality a nevšedných bytostí.

Milujem prácu s deťmi. Učím nielen ja ich, ale i ony mňa.

Podarilo sa mi u mnohých žiakov vypestovať lásku k materinskému jazyku a vzbudiť u nich záujem o literatúru.

Mojou doménou je slovenský jazyk a literatúra.

Mojím najväčším potešením sú spokojní a úspešní žiaci.

Medzi moje naj patrí moja rodina, priatelia, príroda, šport a dobrá kniha.